Dla uczniów gimnazjów, a także ich rodziców zbliża się czas podejmowania decyzji jaką szkołę jaki zawód wybrać po ukończeniu tego etapu kształcenia. Najprościej można odpowiedzieć, że zgodny z zainteresowaniami ucznia, jego możliwościami zawód który w przyszłości da satysfakcję z wykonywanej pracy, a także godne wynagrodzenie i życie na odpowiednim poziomie. Dla dokonania właściwego wyboru zawodu przez młodego człowieka, potrzebna jest zarówno pomocy rodziców jak i szkoły.
Cech Rzemiosł Różnych w Sycowie nadzorujący praktyczną naukę zawodu pragnie dopomóc w podjęciu tak ważnej decyzji. Jedną z możliwości, a jednocześnie formą najszybszego usamodzielnienia się młodego człowieka jest nauka zawodu w zakładzie rzemieślniczym z równoczesnym uczęszczaniem do Szkoły Ponadgimnazjalnej w Sycowie lub Międzyborzu. Nauka kończy się uzyskaniem dyplomu czeladniczego i świadectwem ukończenia Szkoły Ponadgimnazjalnej. Za zgodą rodziców uczeń może odbywać tylko praktyczną naukę zawodu bez obowiązku uczęszczania do szkoły, wówczas kończy kurs przygotowujący go do egzaminu czeladniczego (kurs organizuje Cech) i po egzaminie otrzymuje dyplom czeladnika. Uzyskane kwalifikacje uznawane są we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Absolwent rzemiosła – czeladnik – ma możliwość dalszego kształcenia, a także podnoszenia swoich kwalifikacji, którego efektem jest uzyskanie tytułu mistrza.
Ponadto uczniowie zakładów rzemieślniczych w trakcie nauki otrzymują:
- wynagrodzenie wg wysokości określonej w umowie
- odzież roboczą
- odzież ochronną
- środki czystości
Rzemieślnicy i kupcy w naszym Cechu szkolą młodzież w następujących zawodach:
- piekarz
- murarz
- mechanik pojazdowy
- tapicer
- stolarz
- fryzjer
- dekarz
- lakiernik
- krawiec
- rzeźnik – wędliniarz
- szklarz
- kucharz małej gastronomii
- malarz-tapeciarz
- monter-elektronik
- instalator sanitarny
- kamieniarz
- ślusarz
- handlarz-sprzedawca
- cukiernik
- elektryk
- monter instalacji gazowych
- cieśla
- rymarz
- blacharz samochodowy
- elektromechanik pojazdów samochodowych
- złotnik
- kominiarz
- wulkanizator
- florystka
Nauka zawodów: malarz-tapeciarz, kucharz i sprzedawca trwa dwa lata, pozostałe zawody mają 3-letni cykl kształcenia.