Historia

75 lat Cechu Rzemiosł Różnych w Sycowie to ogrom czasu, ale także wysiłek dwóch pokoleń w dziele powstania i rozwoju rzemiosła na ziemi sycowskiej.

To właśnie rzemiosło stanowiło początek rozwoju wszelkiej działalności gospodarczej. W tym czasie liczyła się każda para rąk zdolnych do pracy. Ceniony był szczególnie kunszt rzemieślniczy. Wśród osób, które jako pierwsze przybyły do Sycowa po roku 1945 byli rzemieślnicy. Oni uruchamiali piekarnie, masarnie jako te zakłady bez których trudno żyć. To właśnie oni tworzyli zakłady szewskie, krawieckie, kowalskie, stolarskie oraz zakłady branży budowlanej. Wszystkie bez wyjątku były bardzo potrzebne i ułatwiały życie umęczonemu działaniami wojennymi społeczeństwu.

Po upływie kilku lat niektóre z nich stanowiły początek rozwoju przemysłu w powiecie sycowskim. Już wtedy tzn. w 1945 r., ta nieliczna grupa rzemieślników postanowiła zjednoczyć się w Cechy branżowe. Powstały wówczas takie cechy jak: Cech Rzemieślników, Cech Młynarzy, Cech Piekarzy, Cech Metalowców, Cech Szewców, Cech Fryzjerów. Ich zadaniem i celem była integracja środowiska rzemieślniczego, rozwiązywanie wszelkiego rodzaju problemów związanych z prowadzeniem zakładów rzemieślniczych. Ważną rolą cechów było przyjście z pomocą rzemieślnikom odtworzeniu i zdobywaniu kwalifikacji zawodowych.

Szybko rozwijające się rzemiosło uznało za potrzebę utworzenie w dniu 2 lutego 1946 r. Powiatowego Związku Cechów . Prezesem Zarządu został wybrany Starszy Cechu piekarzy, mistrz piekarski p. Mikołaj Kuberski. Terenem działania Powiatowego Związku Cechów był powiat sycowski obejmujący gminy: Syców, Twardogóra, Międzybórz i Dziadowa Kłoda.

Starsi Cechu :

• Mikołaj Kuberski – 1950 – 1956
  • Stanisław Kosik – 1959 – 1965
  • Antoni Puszman – 1965 – 1985
  • Henryk Kluska – 1985 – nadal

Błąd: Brak formularza kontaktowego.