Co dalej po gimnazjum? Pomożemy w wyborze!

Opublikowano: 21 lutego 2014 o 9:50 Autor: Redakcja

Dla uczniów gimnazjów, a także ich rodziców zbliża się czas podejmowania decyzji jaką szkołę jaki zawód wybrać po ukończeniu tego etapu kształcenia. Najprościej można odpowiedzieć, że zgodny z zainteresowaniami ucznia, jego możliwościami zawód który w przyszłości da satysfakcję z wykonywanej pracy, a także godne wynagrodzenie i życie na odpowiednim poziomie. Dla dokonania właściwego wyboru zawodu przez młodego człowieka, potrzebna jest zarówno pomocy rodziców jak i szkoły.
Cech Rzemiosł Różnych w Sycowie nadzorujący praktyczną naukę zawodu pragnie dopomóc w podjęciu tak ważnej decyzji. Jedną z możliwości, a jednocześnie formą najszybszego usamodzielnienia się młodego człowieka jest nauka zawodu w zakładzie rzemieślniczym z równoczesnym uczęszczaniem do Szkoły Ponadgimnazjalnej w Sycowie lub Międzyborzu. Nauka kończy się uzyskaniem dyplomu czeladniczego i świadectwem ukończenia Szkoły Ponadgimnazjalnej. Za zgodą rodziców uczeń może odbywać tylko praktyczną naukę zawodu bez obowiązku uczęszczania do szkoły, wówczas kończy kurs przygotowujący go do egzaminu czeladniczego (kurs organizuje Cech) i po egzaminie otrzymuje dyplom czeladnika. Uzyskane kwalifikacje uznawane są we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Absolwent rzemiosła – czeladnik – ma możliwość dalszego kształcenia, a także podnoszenia swoich kwalifikacji, którego efektem jest uzyskanie tytułu mistrza.

Ponadto uczniowie zakładów rzemieślniczych w trakcie nauki otrzymują:

• wynagrodzenie wg wysokości określonej w umowie
  • odzież roboczą
  • odzież ochronną
  •  środki czystości

Rzemieślnicy i kupcy w naszym Cechu szkolą młodzież w następujących zawodach:

• piekarz
  • kominiarz
  • wulkanizator
  • florystka

Nauka zawodów: malarz-tapeciarz, kucharz i sprzedawca trwa dwa lata, pozostałe zawody mają 3-letni cykl kształcenia.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.